YORGUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YORGUN

AYDINCIK' LILAR ARADIĞINIZ TEK ADRES

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

GÜLNAR TARİHİ

YazarMesaj
YORGUN
Admin

GÜLNAR  TARİHİ Empty
MesajKonu: GÜLNAR TARİHİ   GÜLNAR  TARİHİ Icon_minitimePerş. Ara. 11, 2008 12:49 am

Gülnar, Mersin ilinin bir ilçesi. Toros Dağlarının 950 m yüksekliğinde kurulmuş, üzümü ile tanınan Gülnar, doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir Türkmen yayla kentidir. Denize 32 km. uzaklıktadır.

Konu başlıkları [gizle]
1 Geçmiş
2 Coğrafi Yapı ve Nüfus
3 Eğitim ve Sağlık
4 Ekonomisi

Geçmiş [değiştir]Gülnar'ın geçmişi Hititler'e kadar dayanmakta, daha sonra da bu bölgeye Asurlular'ın hakim oldukları bilinmektedir. Kısa süreler de İran ve Mısırlılar'ın egemenliğinde kalan Gülnar, daha sonra Romalılar'ın yönetimine girmiştir. Gülnar'ın bugünkü halkı, 1230 yılında Orta Asya Balkaş gölü kıyısındaki Gülnar'dan göç ederek bu çevreye yerleşen Türkmenler'dir. 1461 yılında Silifke ve Mut ile birlikte Gülnar'da, Fatih'in komutanlarından Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı yönetimine katılmıştır. 1900'lü yıllarda Adana valilik, Silifke mutasarrıflık, Gilindire ilçe, Zeyne (Sütlüce) bucak merkezi iken; Gülnar, Yörüklerin alımsatım yaptıkları (bir adı da Anaypazarı olan) bir köy idi. Gilindire'den yaz aylarında yaylaya çıkan ilçe yöneticileri, Gülnar'ın ilçe olmasını istediler. 3 Haziran 1916 tarihinde yapılan bir törenle Gülnar, resmen ilçe olmuştur.

Coğrafi Yapı ve Nüfus [değiştir]Gülnar, doğusu Silifke, batısı Anamur, kuzeyi Mut, kuzeybatısı Karaman güneyi Aydıncık ilçeleri ile çevrilidir. Gülnar, içel'in güneybatısında Mersin'e 150 km uzaklıkta, Taşeli platosu üzerinde yer alır.

Gülnar ilçesinin nüfusu, 1990 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam 33.714'dür. Bu nüfusun 7.550'si ilçe merkezinde, 26.164'ü köylerde yaşamaktadır.

Eğitim ve Sağlık [değiştir]Gülnar'ın eğitim seviyesi yüksek olup, okuryazar oranı %97'dir. ilçe merkezinde Mersin Üniversitesi'ne bağlı Gülnar Meslek Yüksekokulu, l Genel Lise, 1 Süper Lise, imam Hatip Lisesi, Çok Programlı Lise ve Ticaret Lisesi, Pratik Kız Sanat Okulu, Sütlüce kasabasında Çok Programlı Lise, 3 ilköğretim Okulu, köy ve kasabalarda 25 ilköğretim Okulu bulunmaktadır. Bu okullarda toplam 1454 öğrenci ve 271 öğretmen ile eğitim ve öğretim hizmetleri verilmektedir.

İlçe merkezinde l Devlet Hastanesi, 1 Sağlık Ocağı ve ona bağlı 8 Sağlık Evi ile köy ve kasabalarda 8 Sağlık Ocağı ve 4 Sağlık Evi ile sağlık hizmetleri verilmektedir.

Ekonomisi [değiştir]Yüzölçümü 166.900 hektar olan ilçede, tarım alanı 35.110 hektardır. Orman ve fundalık alan 84.809 hektar, çayır ve mera alanı 130 hektar, tarım dışı arazi 46.851 hektardır. Tarıma elverişli olan arazide tarla tarımı, bağcılık, meyvecilik ve sebzecilik yapılmaktadır. Dağlık bölgelerde tahıllardan buğday ve nohut ekilir; bağcılık da önemli bir geçim kaynağıdır. Son yıllarda elma ve şeftali de yetiştirilmektedir. Ovada turfanda sebzecilik ve seracılık yapılmaktadır. Gülnar halkı geçimini çoğunlukla tarımdan sağlar. Köylerde "ıstar" denilen dokuma tezgahlarında, yöreye özgü halı, kilim, çul, çuval, heybe ve bez dokunur.son çıkan yangında yaklaşık 400 hektar alan yanmıştır.2 kişi yanarak öldü kaç tanede ev yandı Saatteki hızı yaklaşık 70 kilometreyi bulan rüzgar nedeniyle yangına güçlükle müdahale edildiğini belirten Büyükçelik, şunları kaydetti:

ORMAN YANGINI 07 07 2008

Yaklaşık 400 hektar alanda etkili olan yangını kontrol altına alma çalışmalarına 500'ü aşkın kişi katılıyor. Arazi engebeli ve yaylalık olduğu için vatandaş ve ekiplerle, cep telefonlarının yanı sıra telsizle sağlıklı iletişim sağlayamıyoruz. Helikopterle de havadan müdahale ediyoruz.

Büyükçelik, yangının rüzgar nedeniyle sürekli yön değiştirdiğini ifade ederek, genişleme olasılığına karşın yakınlarındaki bazı köylerin boşaltılabileceğini kaydetti.

Büyükçelik, yangın mahalline Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin gelerek çalışmaları yönlendirdiğini, Kızılay ve Sivil Savunma ekiplerinin de bölgeye geldiğini bildirdi.

Büyükçelik, yangında Hatice Kırlangıç (84) ve Hatice Bulut'un (16) öldüğünü, bir kişinin yanık, 29 kişinin de dumandan zehirlenme nedeniyle Gülnar Devlet Hastanesinde tedaviye alındığını belirtti.

Öte yandan, yangında 3 dozerin yanarak tahrip olduğu, 2 operatörden de bilgi alınamadığı öğrenildi.

Bu arada, Gülnar'da yangın nedeniyle yaşanan elektrik sıkıntısının da giderildiği kaydedildi.
https://yorgun.hareketforum.net

GÜLNAR TARİHİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AYDINCIK TARİHİ